Candida Albicans jest naturalnym saprofitem w naszym organizmie. Głównym miejscem bytowania tego grzybka są te okolice ludzkiego ciała, w których można znaleźć rozkładającą się materię organiczną, stanowiącą najlepszy pokarm dla grzybów - to znaczy usta, skóra, jelita i narządy płciowe. Problem najczęściej pojawia się dopiero wtedy, kiedy mechanizmy obronne organizmu słabną i nie są w stanie kontrolować wzrostu grzyba. Kandydoza, bo tak określa się zakażenie Candida Albicans, wywołuje zmiany chorobowe w układzie oddechowym, drogach moczowych, układzie krążenia, powoduje zmiany w skórze i paznokciach. Głównymi czynnikami usposabiającymi do zachorowania na kandydozę są: antybiotyki, kortykosteroidy, cytostatyki, oparzenia, napromienianie, nowotwory, białaczki, mięsak limfatyczny, ziarnica złośliwa, cukrzyca, długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, błędna dieta - niskie spożycie warzyw, nadużywanie kawy, alkoholu, nikotyny, spożywanie słodzonych i gazowanych napojów, nadużywanie cukru, dieta bogata w mięso i mleko zawierające antybiotyki, hormony, brak higieny, stres, przebywanie i praca w pomieszczeniach wilgotnych, zakurzonych, klimatyzowanych. Czasami infekcja spowodowana Candida Albicans nie musi być groźna, a jednak większość z nas z pogardą odrzuci myśl, że pod pewnym względem możemy być podobni do zgniłego drzewa lub spleśniałej kanapki.
Pieluszkowe zapalenie skóry spowodowane jest przez Candida Albicans, który zagnieżdża się na pośladkach noworodka. Przyczyną nie jest tu defekt układu immunologicznego, ale raczej doskonałe warunki do rozwoju grzyba, z mnóstwem świetnego pożywienia.
Charakterystyczne objawy rozrostu Candida Albicans: alergie pokarmowe, bóle głowy, bóle brzucha, biały język, astma, ataki paniki i płaczu, bezsenność, brak równowagi, brak koncentracji, ciągłe zmęczenie, ciężkie miesiączki, częste infekcje, uporczywe odchrząkiwanie. Pojawia się depresja, krótka pamięć, stronienie od towarzystwa, mroczki przed oczami, kłopoty w nauce i wychowaniu, nerwowość, wybuchowość, niespokojny sen, kopanie podczas snu. Łaknienie pewnych pokarmów - często słodyczy, niestrawność, nadmierna nadwaga lub niedowaga, gazy, wzdęcia, odbijanie się, zły zapach z ust i ciała. Kłopoty ze skórą, sucha cera, lupus (toczeń), swędzenie odbytu i skóry, wykwity skórne i łuszczyca, trądzik młodzieńczy (acne), zapalenia paznokci. Zdarza się wyczerpanie po przebudzeniu, zaburzenia cyklu miesiączkowego, objawy psychiatryczne, pobudliwość, zapalenia dróg moczowych, zapalenia uszu, ucisk w klatce piersiowej, utrata włosów.
Poważne zakażenia Candida Albicans: Kandydoza tchawicy i oskrzeli Kandydoza płuc Kandydoza opłucnej Kandydoza dróg moczowych Posocznica wywołana przez Candida Kandydoza ośrodkowego układu nerwowego Grzybicze zapalenie wsierdzia Kandydoza otrzewnej
Drobna uwaga: Drożdże do pieczenia i piwne to Saccharomyces Cerevisiae, natomiast drożdże jadalne to Candida Utilis, nie mylić z Candida Albicans.