Aspergillus jest rodzajem grzybów występujących na całym świecie. Choroby wywołane przez grzyba z rodzaju Aspergillus są zróżnicowane, począwszy od typowych chorób alergicznych, a skończywszy na zakażeniach ogólnych będących zagrożeniem dla życia. Choroby wywołane przez grzyba z rodzaju Aspergillus nazywamy aspergilozami. Przebieg choroby jest uzależniony od różnych czynników, ale jednym z najważniejszych jest osobniczy stan układu odpornościowego. Zakażenie to przychodzi z zewnątrz (grzyby te żyją poza ustrojem człowieka). W powietrzu unoszą się ich zarodniki oraz strzępki pleśni. Razem ze wdychanym powietrzem osadzają się w nozdrzach, zatokach i przedostają głębiej do pęcherzyków płucnych.
Grzyby pleśniowe są bardzo częstym czynnikiem alergizującym, mogącym wpływać na rozwój astmy, alergicznych nieżytów nosa, zapalenia spojówek i nieżytów przewodu pokarmowego. Aspergillusy są zaliczane do silnych czynników toksycznych, alergicznych (Aspergillus Flavus), zakaźnych i inwazyjnych (Aspergillu Fumigatus, A.Niger). Najbardziej niebezpieczne są aflatoksyny-toksyny o właściwościach kancerogennych, wytwarzane głównie przez Aspergillus Flavus i Aspergillus Parasiticus.
Grzyby bytują w kurzu domowym. Ocenia się, że zarodniki stanowić mogą 5-20% kurzu domowego. Rodzaje: Mucor, Penicillium, Aspergillus, Rhizopus, Alternaria i Cladosporium dominują wśród grzybów izolowanych z kurzu domowego. Zaobserwowano korelację pomiędzy rozwojem grzybów pleśniowych wewnątrzdomowych, a wzrostem populacji roztoczy kurzu domowego. Szczególnie dogodne warunki do rozwoju grzybów znajdują się w pomieszczeniach wilgotnych, o ograniczonej wentylacji, takich jak piwnice, łazienki i kuchnie. Pojawić się mogą także w miejscu chłodnym, na przykład w lodówce. Zasiedlają klimatyzacje. Pleśnie żywią się między innymi tworzywami sztucznymi. Idealnym miejscem na ich rozwój bywa niewietrzone mieszkanie, w którym szwankuje wentylacja, okna są zbyt szczelne, a na podłogach leżą wykładziny. Grzybnia rozwija się także w elementach drewnianych, książkach, które leżą w wilgotnych pomieszczeniach, a także w ścierce, która nie ma możliwości wyschnięcia. Niepokojący powinien być dla nas zaciek na ścianie, na którym z czasem pojawiają się małe plamki w kolorze brązowym bądź czarnym. Plamy te produkują miliony zarodników, które uczulają nas. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zacząć działać w tempie natychmiastowym. Obecność w domach roślin doniczkowych, jak również klatek z ptakami znacznie zwiększa ekspozycję osób tam zamieszkujących na alergeny grzybów (Aspergillus i Cryptococcus Neoformans). Klimatyzatory i wentylatory stają się często źródłem alergenów grzybów pleśniowych. Zastosowanie nawilżaczy powietrza może również zwiększać stężenie zarodników wewnątrz pomieszczeń. Aby się chronić należy, ozonować pomieszcznia, warzywa, owoce, orzechy i mięso.