Lewatywa
Oczyszczenie jelita to podstawa przy zabiegach przeciwpasożytniczych. Wykonywana w warunkach domowych jest najbardziej skutecznym zabiegiem higieny wewnętrznej. Oczyszcza jelito grube i krew z toksyn oraz przywraca prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Lewatywa polega na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego w celu usunięcia gromadzących się mas kałowych (toksyn), pasożytów, wprowadzenia lekarstw czy substancji odżywczych.
Dla dorosłego człowieka wlewnik powinien posiadać objętość 2 litrów, dla dzieci 1 litr. Woda do lewatywy nie może być ciepła, w przeciwnym razie rozpuści masy kałowe, które zostaną wchłonięte przez śluzówkę do krwi, co może skutkować silnym zatruciem, bólem i obrzmieniem nerek oraz wzrostem ciśnienia. Zimnej i chłodnej wody też nie należy używać do lewatywy. Można w ten sposób wywołać zapalenie pęcherza moczowego.
Najlepsza temperatura wody to 20-22°C lub temperatura pokojowa. Woda powinna być kwaśna o pH 6,5-6,7. Do wody dodaje się 1 łyżkę stołową octu jabłkowego, lub soku z cytryny, lub żurawiny oraz małą łyżeczkę soli kuchennej.
Przy oczyszczaniu organizmu należy najpierw zastosować lewatywy czosnkowe, aby pozbyć się owsicy i dysbakteriozy jelita grubego.
1 ząbek czosnku zmiażdżyć i zalać szklanką ciepłej wody pozostawiając tak do rana. Potem przefiltrować wyciąg i dodać do wody do wlewnika.
Przy innych pasożytach jelitowych wykonuje się lewatywy z wody i naparu z ziół.