Niedobory witamin, soli
Witaminy powinniśmy pozyskiwać głównie z naturalnej żywności albo przez wzbogacanie (suplementację) diety. Spożywamy je, aby żyć, biorą one udział we wszystkich podstawowych czynnościach organizmu, umożliwiają prawidłowe jego funkcjonowanie.
Organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć ani syntetyzować witamin (z małymi wyjątkami). Dlatego bardzo ważna jest dieta zrównoważona, która pokryłaby zapotrzebowanie organizmu na wszystkie witaminy.
W porównaniu z innymi składnikami odżywczymi: białkami, tłuszczami i węglowodanami, zużycie witamin jest bardzo małe, ale niedobór jednej witaminy może stanowić niebezpieczeństwo dla całego organizmu.
Gdy mówimy W I T A M I N Y to najczęściej mamy na myśli suplmenty w tabletkach, kapsułkach, płynie, proszku i w formie iniekcji.
WAŻNE:
*Witaminy nie są pigułkami pobudzającymi, nie mają wartości kalorycznych i energetycznych.
*Witaminy nie mogą zastąpić białka, związków mineralnych, tłuszczy, węglowodanów, wody, ani siebie nawzajem.
*Witaminy nie są samodzielnymi składnikami strukturalnymi naszego organizmu.
*Człowiek nie może być zdrowym, żywiąc się wyłącznie witaminami.
*Witaminy syntetyczne są większą stratą dla naszego budżetu niż zyskiem dla naszego żołądka i jelit.
*Witaminy syntetyczne można przedawkować, mogą u osób wrażliwych na związki chemiczne, wywołać reakcję alergiczną.
Wydaje nam się, że skoro witaminy występują w różnych produktach żywnościowych w sposób bardzo zróżnicowany pod względem rodzaju i ilości, to spożywanie dobrej jakościowo żywności przy diecie zrównoważonej (zawierającej różne rodzaje żywności) pokryje zapotrzebowanie organizmu na wszystkie witaminy. Tak powinno być, ale często pomimo naszych starań tak nie jest.
Po pierwsze mało kto tak różnorodnie się odżywia, głównie z braku czasu lub świadomości.
Po drugie większość żywności, którą spożywamy w biegu, jest przetworzona i przez to uboga w składniki odżywcze.
Po trzecie osoby stołujące się "na mieście" spożywają odgrzewane lub ciepłe pokarmy dzięki lampom utrzymującym wyższą temperaturę, co sprawia, że żywność taka traci cenne witaminy: A, B1, C.
Po czwarte bez względu na pochodzenie witamin bardzo dużo osób ma kłopoty trawienne, a z tym związane wchłanianie składników odżywczych przez naczynia krwionośne oplatające ścianę jelita cienkiego.
"Niech żywność będzie waszym lekarstwem, a lekarstwo waszą żywnością" (Hipokrates)
A żeby tak się stało to trzeba zrezygnować z fast food'u, gorących kubków, błyskawicznych chińskich potraw, nadmiaru cukru, białej mąki, glutaminianu sodu dodawanego, aby nam lepiej smakowało, jednym słowem musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe.
Wtedy mamy szansę przeżyć życie zdrowiej fizycznie i psychicznie oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia, tak coraz powszechniejszego nowotworu.
Związek między chorobą a dietą może być jeszcze większy w przypadku chorób serca, cukrzycy, osteoporozy i nadciśnienia tętniczego, które mogą być przyczyną zgonów.
Aby dobrze zrozumieć, w jaki sposób niektóre składniki pożywienia mogą chronić nas przed chorobami, trzeba wiedzieć, jak funkcjonuje układ trawienny. Jak ważne są zdrowe jelita i jak nadmiernie rozwinięta postać saproficznego drożdżaka Candida może doprowadzić do chorób, depresji, nadwagi, wilczego głodu, braku energii, totalnej niemocy.
Vega-Tast potrafi odpowiedzieć na pytanie, jaki jest stan naszego układu trawiennego, jakie mamy niedobory witamin, soli mineralnych, aminokwasów, mikroelementów.